Σπουδαία φιλική νίκη μέσα στο Βερολίνο για την Τουρκία

Τουρκία έτοιμη για Euro, Γερμανία που εξακολουθεί να προβληματίζει…
Η ομάδα του Βιντσέντσο Μοντέλα πανηγύρισε σπουδαία φιλική νίκη, 3-2 εις βάρος εκείνης του Γιούλιαν Νάγκελσμαν στο Βερολίνο, μπροστά σε χιλιάδες οπαδούς και των δύο χωρών.

Τα «πάντσερ» πήραν το προβάδισμα, όταν ο Χάβερτς, που ξεκίνησε το ματς ως αριστερός μπακ (!) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά από γύρισμα του Σανέ.
Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ανατρέψουν τα δεδομένα πριν το ημίχρονο. Αρχικά, ισοφάρισαν με όμορφη κοντινή προσπάθεια του Καντιόγλου στο 38′.
Εν συνεχεία, ήταν σειράς του Γιλντίζ να χριστεί σκόρερ, με ένα τρομερό σουτ από τα αριστερά στο 45+2′!
Το δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο, με τον Φίλγκρουγκ να φέρνει εκ νέου το ματς στα ίσα με συρτό σουτ στο 49′.
Το δοκάρι στέρησε στον Οζκάν το 3-2 στο 54′, ωστόσο στο 71′, μετά από υπόδειξη πέναλτι για χέρι του Χάβερτς, ο Σαρί κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τραπ, αποκαθιστώντας το προβάδισμα των Τούρκων!
Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με το εντός έδρας ντεμπούτο του Νάγκελσμαν στον πάγκο της «νασιοναλμάνσαφτ» να συνδυάζεται με ήττα…