Συνεχίστηκε η… κατάρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο σε πρεμιέρες

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της φετινής La Liga, με τις Αθλέτικ Μπιλμπάο και Χετάφε να μένουν στο 1-1 στο «Σαν Μαμές», ένα αρκετά όμορφο και με καλό ρυθμό ματς.
Οι Βάσκοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ στο 27ο λεπτό με το εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ του Σανσέτ έξω από τη μεγάλη περιοχή!
Η… ταλαιπωρημένη Χετάφε, που ταξίδεψε με πολλές απουσίες έχοντας μόλις 18 μέλη αποστολή εκ των οποίων οι τρεις τερματοφύλακες (!), όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω, αλλά αντέδρασε στην επανάληψη, ισοφαρίζοντας στο 64ο λεπτό με την καρφωτή κεφαλιά του Ούτσε. Νωρίτερα μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι σε σουτ του Φεντερίκο.
Στο 72ο λεπτό, όλο το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι για να υποδεχθεί στον αγωνιστικό χώρο τον πρωταθλητή Ευρώπης, Νίκο Γουίλιαμς! Ο εκρηκτικός μεσοεπιθετικός έδωσε «πνοή» στο σύνολο του Ερνέστο Βαλβέρδε, απείλησε στο 77′ και δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις μέχρι το φινάλε, χωρίς να μπορέσει να αλλάξει τη ροή του αγώνα.
Κάπως έτσι, η Μπιλμπάο για πέμπτη διαδοχική σεζόν ξεκινά το πρωτάθλημα χωρίς τρίποντο (!), την ώρα όπου η Χετάφε μπορεί να νιώθει ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα και τα προβλήματα που είχε να αντιμετωπίσει.