Τα… κατορθώματα του Κριστιάνο στην Σαουδική Αραβία

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν αγωνίστηκε στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σαουδικής Αραβίας Pro League λόγω τραυματισμού, καθώς η ομάδα του Αλ Νασρ ολοκλήρωσε τη σεζόν της με νίκη 3-0 επί της Αλ-Φατέχ την Τετάρτη (31/5).

Ο Πορτογάλος επιθετικός αποφάσισε να μην καθίσει στον πάγκο για το απογοητευτικό τέλος της πρώτης του σεζόν στη Σαουδική Αραβία μετά την ένταξή του στην Αλ Νασρ τον Ιανουάριο, με συμβόλαιο που εκτιμάται από τα μέσα ενημέρωσης ότι ξεπερνά τα 200 εκατομμύρια ευρώ.

Ο 38χρονος ολοκλήρωσε τη σεζόν με 14 γκολ σε 16 αγώνες-συνολικά 1.436 λεπτά και τις καθυστερήσεις-, έχοντας παίξει κάθε λεπτό σε κάθε παιχνίδι πρωταθλήματος, εκτός από την ισοπαλία 1-1 με την Αλ Έτιφαγκ τον περασμένο μήνα, όταν αποβλήθηκε στο 84ο λεπτό, και τον τελευταίο αγώνα της Τετάρτης. Η Αλ Νασρ δεν κατάφερε να κερδίσει κανέναν τίτλο αυτή τη σεζόν και τελείωσε το πρωτάθλημα στη δεύτερη θέση, πέντε βαθμούς πίσω από την πρωταθλήτρια Αλ Ιταχάντ.