Το “γύρισε” με… τεσσάρα η Ντόρτμουντ

Μετά από την ταπεινωτική εκτός έδρας ήττα με 5-1 από την Στουτγκάρδη, η Ντόρτμουντ αναζητούσε μία νίκη βάλσαμο στο μίνι ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ κόντρα στην Μπόχουμ, και αυτή ήρθε έστω και αν χρειάστηκε να περάσει διά πυρός και σιδήρου.

Αιτία η άκρως προβληματική εκκίνησή της στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 16′ με τον Μπέρο (δυνατό σουτ με το αριστερό εντός περιοχής) και να κάνουν δύο τα τέρματά τους πέντε λεπτά αργότερα με τον Ντε Βιτ ύστερα από τραγικό λάθος του Κόμπελ.

Η Μπόχουμ απείλησε και με τρίτο γκολ στο πρώτο μέρος αλλά αντί αυτού ήρθε η μείωση του σκορ στο 44′ από τον Γκιρασί (1-2) για να ξαναβάλει την ομάδα του Νουρί Σαχίν στο παιχνίδι και ουσιαστικά να ανοίξει το δρόμο της ανατροπής.

Μία ανατροπή που είχε πρωταγωνιστή και πάλι τον 28χρονο φορ από την Γουινέα αφού μετά από την ισοφάριση από τον Τζαν από την άσπρη βούλα, ήταν εκείνος που έκανε το 3-2 στο 75ο λεπτό (αυτά ήταν τα δύο πρώτα γκολ του εντός έδρας με την BVB), με τον Ενμετσά -που είχε μπει αλλαγή στο 74′- να διαμορφώνει το τελικό 4-2 στο 81ο λεπτό.

• ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Κόουτο (82′ Ζίλε), Άντον, Σλότερμπεκ, Ριέρσον (74′ Μπεσενμπαϊνί), Τζαν, Γκρος (74′ Ενμετσά), Γκίτενς (66′ Ντουρανβίλ), Μπραντ (74′ Μπάγερ), Αντεγέμι, Γκιρασί
  • ΜΠΟΧΟΥΜ: Ντρέβες, Πάσλακ, Μέντιτς, Όερμαν, Βίτεκ, Λοσιγιά, Σισοκό (82′ Κβάρτενγκ), Μπέρο (82′ Μπαλντέ), Ντε Βιτ, Χόφμαν (72′ Μιγιόσι), Μποαντού (62′ Μπροσίνσκι)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Ντόρτμουντ – Μπόχουμ 4-2 (44′ 75′ Γκιρασί, 62′ πεν. Τζαν, 81′ Ενμετσά / 16′ Μπέρο, 21′ Ντε Βιτ)
  • 28/9 16:30 Μάιντς – Χάιντενχαϊμ
  • 28/9 16:00 Βόλφσμπουργκ – Στουτγκάρδη
  • 28/9 16:30 Φράιμπουργκ – Ζανκτ Πάουλι
  • 28/9 16:30 Λειψία – Άουγκσμπουργκ
  • 28/9 16:30 Γκλάντμπαχ – Ουνιόν
  • 28/9 19:30 Μπάγερν – Λεβερκούζεν
  • 29/9 16:30 Χόλσταϊν Κίελ – Άιντραχτ
  • 29/9 18:30 Χόφενχαϊμ – Βέρντερ