Τριάρα της Σουηδίας στην πρεμιέρα του Σάντος στο Αζερμπαϊτζάν

Μόνο ιδανική δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η πρεμιέρα του Φερνάντο Σάντος στον πάγκο του Αζερμπαϊτζάν. Οι Αζέροι, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες, που τους παρουσιάστηκαν και στο τέλος το πλήρωσαν με μία σκληρή ήττα (1-3) από τη Σουηδία, στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου στο Γ’ γκρουπ δυναμικότητας του Nations League.
Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να προηγηθούν από τη λευκή βούλα, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45’+7′), με τον Σενταγιέφ να μην καταφέρνει να νικήσει τον Γιόχανσον.

Οι Σουηδοί, τελικά, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 65′, με τον Ίσακ, ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα των Σκανδιναβών στο 71ο λεπτό. Ο Γιόκερες πέτυχε ακόμη ένα τέρμα τέρμα στο 80′ για το 3-0 υπέρ της Σουηδίας.
Η αντεπίθεση της ομάδας του Σάντος ήρθε αργά, σκοράροντας με τον Νταντάσοφ στο 82ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια είδε σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι, με το τελικό 3-1 να μένει μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης.
Να σημειωθεί πως ο Ελίασον της ΑΕΚ ήταν στον πάγκο για τους Σουηδούς και δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Γιον Νταλ Τόμασον.