Χέρενφεν – Αϊντχόφεν 0-8: Η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία των πρωταθλητών Ολλανδίας!

Έγραψε ιστορία η Αϊντχόφεν, καθώς «διέλυσε» με 8-0 τη Χέρενφεν και πέτυχε τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην πλούσια ιστορία της!

Η εκπληκτική ομάδα του Πίτερ Μπος, επέστρεψε στον θρόνο της Eredivisie κατακτώντας τη για 25η φορά και περιμένει απλώς τη στέψη της. Οι πρωταθλητές Ολλανδίας με αυτή την οκτάρα έφτασαν τα 103 γκολ στο ολλανδικό πρωτάθλημα, με 17 γκολ παθητικό, αλλά και 17 clean sheets.

Η… βροχή από γκολ στο «Abe Lenstra Stadion» ξεκίνησε νωρίς για την Αϊντχόφεν, η οποία στο ημίχρονο είχε πάρει ήδη προβάδισμα 5-0. Σκόρερ οι Τιλ (7′, 30′), Τίλμαν (9′, 11′) και Φίρμαν (44′). Στην επανάληψη το σκηνικό επαναλήφθηκε και οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ακόμα τρία γκολ, με τους Μπακαγιόκο (52′), Ντε Γιόνγκ (71′) και Άννχολτ (83′) να γράφουν το τελικό 8-0.