Χαστούκι για Ντόρτμουντ, ξανά στην κορυφή η Φράιμπουργκ! (vids)

Τρίτη ήττα φέτος για την Μπορούσια Ντόρτμουντ που κατέρρευσε στην επανάληψη στην έδρα της Κολωνίας (3-2) και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη στην κορυφή.
Μέχρι στιγμής είχε δείξει ότι είχε αφήσει πίσω τις αμυντικές ανασφάλειες του παρελθόντος με τις προσθήκες των Ζίλε και Σλότερμπεκ. Ακόμα όμως υπάρχει πολλή δουλειά. Η Μπορούσια Ντόρτμουντ εμφανίστηκε με αρχηγό τον 19χρονο Τζουντ Μπέλιγχαμ και μπορεί να προηγήθηκε στην έδρα της Κολωνίας με γκολ του Μπραντ, όμως στην επανάληψη όλα κατέρρευσαν.

Τα κριάρια βρήκαν τρία τέρματα (ένα εξ’ αυτών από τον πρώην Βεστφαλό, Στέφεν Τίγκες) και με το 3-2 υποχρέωσαν την Ντόρτμουντ, στην τρίτη φετινή τους ήττα.

Κάπως έτσι, στην κορυφή βρέθηκε ξανά η Φράιμπουργκ. Η ομάδα που βρίσκεται στον όμιλο του Ολυμπιακού για το Europa League με το 2-1 επί της Μάιντς έπιασε στους 17 βαθμούς την Ουνιόν Βερολίνου, που είδε το αήττητο της να σπάει μετά από 8 αγωνιστικές στην έδρα της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (2-0).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της 8ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:

Λειψία – Μπόχουμ 4-0

(15’, 53’ Βέρνερ, 23’ πεν., 85’ Νκουνκού)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης – Ουνιόν Βερολίνου 2-0