Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό

Με τους Έντιν Τζέκο-Στεφάν Ελ Σαραουί να «οργιάζουν» και να πετυχαίνουν τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, η Ρόμα επικράτησε άνετα με 3-1 της Ουντινέζε

Η ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκo έχει αποδείξει ότι ξέρει να «καθαρίζει» τέτοια εντός έδρας παιχνίδια την φετινή σεζόν και το απέδειξε εμφατικά στο πρώτο ημίχρονο της σημερινής αναμέτρησης στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, με τον πολύπειρο Βόσνιο επιθετικό να ανοίγει το σκορ στο 12ο λεπτό και τον 25χρονο Ιταλό διεθνή να προσθέτει άλλα δύο γκολ (31′, 45′) μέχρι την ανάπαυλα.

Ο Ντιέγκο Περότι αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 89′, στέλντοντας την μπάλα στο δοκάρι, και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Δανό δεξιό οπισθοφύλακα Γενς Λάρσεν ένα λεπτό αργότερα. Οι «τζιαλορόσι» πάντως με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 12 βαθμούς έπειτα από πέντε παιχνίδια για το ιταλικό πρωτάθλημα, καθώς «χρωστάνε» και το αναβληθέν με την Σαμπντόρια.