Δύο γκολ ο Κριστιάνο, θύμισε τερματοφύλακα ο Ράμος (vids)

Εύκολο βράδυ για την Τότεναμ στην Κύπρο

Ντόρτμουντ- Ρεάλ 1-3

Με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα από την Τότεναμ στο Λονδίνο (3-1) την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και τη θερμή συμπαράσταση δεκάδων χιλιάδων υποστηρικτών τους στο για μια ακόμη φορά κατάμεστο “Βεστφάλεν”, οι ποδοσφαιριστές του Πέτερ Μπος ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, ωστόσο ένα άψογο τελείωμα του Γκάρεθ Μπέιλ με το αριστερό μέσα από την περιοχή στο 18ο λεπτό, μετά από έξοχη μπαλιά του Ντάνι Καρβαχάλ, και η ακατανόητη απόφαση του έμπειρου Ολλανδού διαιτητή Μπιόρν Κάιπερς να… επιτρέψει στον Σέρχιο Ράμος να αποκρούσει ατιμώρητος με τα χέρια, ως άλλος Κέιλορ Νάβας, το σουτ του Μαξιμίλιαν Φίλιπ στο 14′, επέτρεψαν στους δύο συνεχόμενες φορές πρωταθλητές Ευρώπης του Ζινεντίν Ζιντάν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο υπέρ τους 1-0.

Το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης ήταν μια ποδοσφαιρική πανδαισία, με τον Ράφαελ Βαράν να σταματάει με εντυπωσιακή αμυντική προσπάθεια τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ πριν αυτός σκοράρει στο 46′, τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει το 410o γκολ του με την Ρεάλ Μαδρίτης, στην 400η εμφάνισή του με τη φανέλα της (και στον 150ο ευρωπαϊκό αγώνα του συνολικά) τρία λεπτά αργότερα, αξιοποιώντας το γύρισμα του Μπέιλ, και τον Γκαμπονέζο διεθνή επιθετικό της Μπορούσια Ντόρτμουντ να βάζει τελικά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 54′, με όμορφο τελείωμα μετά από “συστημένη” σέντρα του Γκονζάλο Κάστρο.

Η ομάδα του (αρχηγού) Σωκράτη Παπασταθόπουλου επιτέθηκε μαζικά στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, κέρδισε κόρνερ και δημιούργησε ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον πολύ ορεξάτο Μάριο Γκέτσε, αφήνοντας βέβαια αρκετά κενά αμυντικά τα οποία λίγο έλειψε να “τιμωρήσει” δις ο Ίσκο, ωστόσο ο “Γερμανοφονιάς” Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν αυτός που μίλησε τελευταίος, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από μπαλιά του Λούκα Μόντριτς και απλοποιώντας αρκετά την κατάσταση στον 8ο όμιλο από την δεύτερη αγωνιστική: Ρεάλ Μαδρίτης και Τότεναμ από έξι πόντους, Μπορούσια Ντόρτμουντ και ΑΠΟΕΛ στο μηδέν…

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ του Ντόρτμουντ-Ρεάλ Μαδρίτης

ΑΠΟΕΛ – Τότεναμ 0-3

Στην Λευκωσία, ο ΑΠΟΕΛ του Γιώργου Δώνη ήταν για μια ακόμη φορά μαχητικός απέναντι σε έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο, ωστόσο υπέκυψε τελικά στην ανωτερότητα της Τότεναμ, η οποία έκανε με την αποψινή νίκη της (3-0) το 2/2 στις πρώτες αγωνιστικές του ομίλου. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν το σουτ του πολύπειρου Βραζιλιάνου επιθετικού Ίγκορ Ντε Καμάργκο “τράνταξε” το δοκάρι του Ούγκο Γιορίς, με τον Χάρι Κέιν να δίνει τελικά το προβάδισμα στους “Πετεινούς” του Λονδίνου στο 39′, αξιοποιώντας την εξαιρετική κάθετη πάσα του Τόμπι Αλντερβέιλερντ.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, έκλεισε την Τότεναμ στα καρέ της για ένα τέταρτο, ωστόσο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει παρά την επιθετικότητά του και τελικά στο 62′ ξανά ο Χάρι Κέιν, με δεξί πλασέ μέσα από την περιοχή, “τελείωσε” ουσιαστικά το παιχνίδι με το 2-0, για να ακολουθήσει ένα τρίτο τέρμα από τον Άγγλο διεθνή επιθετικό πέντε λεπτά αργότερα, με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κίεραν Τρίπιερ, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 3-0.