Έτοιμη να αποχαιρετήσει η Μονακό, δεν… χαλάστηκε η Μπεσίκτας (vid)

από Γιώργος Γκάτος

Ρώσικη ρουλέτα και η μπίλια στο… X

Η Μπεσίκτας προερχόταν από τρεις νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ η Μονακό είχε μόλις έναν πόντο πριν την μεταξύ τους αναμέτρηση στην Vodafone Arena, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με πολύ ωραίο σουτ του ταλαντούχου Πορτογάλου επιτελικού μέσου τους, Ρόνι Λόπες, έξω από την περιοχή.

Οι Τούρκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον μόνιμο σκόρερ τους, τον 26χρονο διεθνή επιθετικό Τσενκ Τοσούν, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Ρικάρντο Κουαρέσμα στο 54ο λεπτό, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ιταλού διαιτητή Πάολο Ταλιαβέντο, καθώς οι Γάλλοι έχασαν αρκετές αξιόλογες ευκαιρίες για να πάρουν το «διπλό» στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.

Με την αποψινή ισοπαλία στην Κωνσταντινούπολη, η Μπεσίκτας έφτασε τους 10 βαθμούς έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές στον όμιλο, με την Λειψία και την Πόρτο (οι οποίες αναμετρώνται στις 21.45 στην Πορτογαλία) να έχουν 4 και 3 αντιστοίχως, ενώ η Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ βρίσκεται πλέον στους 2 και θεωρητικά μεν παραμένει στο «κόλπο» της πρόκρισης, αλλά σίγουρα με περιορισμένες πιθανότητες.

Πηγή: sdna.gr