Νίκη και το πάνω χέρι η Πόρτο (vid)

Η Πόρτο πήρε σημαντική νίκη εντός έδρας επί της Λειψίας με 3-1 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του έβδομου ομίλου.

Η Πόρτο μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία έκανε το 1-0 στο 13 λεπτό, αφού μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Λειψίας ο Έκτορ Ερέρα αμαρκάριστος στην μεγάλη περιοχή με ωραίο σουτ νίκησε τον Γκουλάσκι. Μετά το γκολ που δέχτηκε η Λειψία, ανέβασε στροφές είχε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο δεύτερο μέρος με το καλημέρα η αλλαγή Τίμο Βέρνερ στο 48′ με πολύ ωραίο δεξί σουτ έκανε το 1-1 για την ομάδα του Ράλφ Χασενχούτλ. Η Πόρτο αντέδρασε γρήγορα και μόλις 10 λεπτά μετά στο 50′ ο Ντανίλο Περέιρα μετά από εκτέλεση φάουλ του Άλεξ Τέλλες με ωραία κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των “Δράκων”.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερύσεων και ενώ η Λειψία πίεζε για την ισοφάριση μετά από ωραία αντεπίθεση ο Μάξι Περέιρα βγήκε τετ-α-τετ και έκανε το τελικό 3-1 για την Πόρτο που ανέβηκε στην δεύτερη θέση του ομίλου.