Όλη η δράση του Europa League (vids)

Αποτελέσματα και στιγμιότυπα από τους αγώνες

Αήττητη μετά και την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League έμεινε η Κοπεγχάγη, που σκαρφάλωσε στην κορυφή του ομίλου της μετά το 3-0 επί της Ζλιν. Με τους Ζέκα και Πιέρο Σωτηρίου στο αρχικό σχήμα, η ομάδα του Σολμπάκεν έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βέρμπιτς, ο οποίος σκόραρε δις έφτασε δίκαια στην πειστική νίκη, που την κάνει αφεντικό του 6ου ομίλου.

Συνεχίζει να ελπίζει ο Απόλλωνας Λεμεσού. Η κυπριακή ομάδα κοίταξε στα μάτια την Αταλάντα, έχασε σημαντικές ευκαιρίες στην επανάληψη και βρήκε το 1-1 με γκολ του Σελάγια στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι Ιταλοί είχαν προηγηθεί με  πολύ αυστηρό πέναλτι του Ίλιτσιτς (35’, 0-1), με τον Απόλλωνα Λεμεσού να ψάχνει ένα θαύμα (δύο νίκες στις τελευταίες ισάριθμες αγωνιστικές) για να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης.

Μαζί του, εκτός συνέχειας έμεινε και η Έβερτον που συνέχισε τις τραγικές της εμφανίσεις στην εκτός έδρας ήττα από την Λιόν (3-0), που σφράγισε κι αυτή το εισιτήριο για τους «32» του Europa League.