Απόδραση από το Ριαθόρ για την Ατλέτικο

Ένα γκολ του Τόμας Πάρτεϊ στις καθυστερήσεις βοήθησε την Ατλέτικο Μαδρίτης να λυγίσει την αντίσταση της Λα Κορούνια σε ένα παιχνίδι που πήγαινε καρφί για «λευκή» ισοπαλία…

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν είναι καλά και το δείχνει σε κάθε ματς. Δεν παράγει πολύ, δεν νιώθει σιγουριά πίσω, δυσκολεύεται σε κάθε ματς.

Η λευκή ισοπαλία έμοιαζε σίγουρη στο «Ριαθόρ» όμως στις καθυστερήσεις ένα γκολ από το πουθενά από έναν απροσδόκητο ήρωα (Τόμας Πάρτεϊ) έσωσε την ομάδα του Σιμεόνε από μία μίνι κρίση (0-1).

Η Λα Κορούνια επικεντρώθηκε στην μαζική άμυνα και όντως κατάφερε να καταστρέψει το παιχνίδι των «ροχιμπλάνκος», αφού με εξαίρεση ένα σουτ του Γκαϊτάν (50’) και ένα κομμένο τετ-α-τετ του Γκαμεϊρό με λανθασμένο υπόδειξη για οφσάιντ ήταν ότι είχε να επιδείξει η ομάδα του Σιμεόνε.

Ωστόσο, μία… φαουλάρα του Τόμας Πάρτεϊ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε την λύση (0-1), με την Ατλέτικο να «κλέβει» στο τέλος μία νίκη που μοιάζει με γιατρικό σε αυτή την δύσκολη περίοδο των Μαδριλένων.