Νίκη και πρόκριση για τη Νις

Δεν άφησε περιθώρια στην Ζούλτε Βάρεγκεμ να σκεφτεί ότι θα μπορέσει να πάρει προβάδισμα για την πρόκριση απέναντί της στη Γαλλία.

. Η Νις το ήθελε πιο πολύ, ήταν καλύτερη και έτσι επικράτησε εύκολα 3-1 εντός έδρας πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του εισιτηρίου που την στέλνει στην επόμενη φάση.

Μαζί της και η Λάτσιο… Οι Ιταλοί ήθελαν έστω και έναν βαθμό για να τα καταφέρουν. Έτσι το 1-1 με τη Φίτεσε ήταν αρκετό για να περάσουν, αντιδρώντας -μάλιστα- όταν είδαν τους Ολλανδούς να ανοίγουν το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Λίνσεν. Στο 42 ο Λουίς Αλμπέρτο ισοφάρισε και αποφόρτισε τους πάντες στο Ολίμπικο.

Στη Γαλλία ο Μπαλοτέλι μόλις στο 5ο λεπτό έκανε το 1-0 για την Νις και στο 31′ της έδωσε προβάδισμα με δύο γκολ. Στο 81′ ο Χαμαλαϊνεν μείωσε σε 2-1 αλλά ο Ταμεζέ, πέντε λεπτά αργότερα έκανε το τελικό 3-1.