Πέρασαν Ρόμα και Τσέλσι (vids)

Υποβιβάστηκε στο Europa League η Ατλέτικο Μαδρίτης, αποκλείστηκε η αξιόμαχη Καραμπάχ

Ρόμα – Καραμπάχ 1-0
Με κεφαλιά του Αργεντινού διεθνούς κεντρικού μέσου Ντιέγκο Περότι στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης, η Ρόμα του (βασικού) Κώστα Μανωλά κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της μαχητικής Καραμπάχ, η οποία για μια ακόμη φορά φέτος στάθηκε αξιοπρεπώς σε παιχνίδι της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, να φτάσει τους 11 βαθμούς και να πάρει την πρώτη θέση στην ισοβαθμία με την Τσέλσι, αποφεύγοντας έτσι στην κλήρωση της Δευτέρας «μεγαθήρια» τύπου Μπαρτσελόνα, Μάντσεστερ Σίτι, Παρί Σεν Ζερμέν και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Τσέλσι – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1
Το… τρένο της πρόκρισης είχε ουσιαστικά χαθεί για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε μετά τις ισοπαλίες με την Καραμπάχ και ο συνδυασμός αποτελεσμάτων – μικρό θαύμα που έψαχνε στο Λονδίνο δεν πραγματοποιήθηκε. Η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία τερμάτισε στην 3η θέση και «υποβιβάστηκε» στο Europa League είχε δοκάρι με τον Φιλίπε Λουίς στο ξεκίνημα της επανάληψης, άνοιξε το σκορ με τον Σαούλ Νίγκεθ στο 56′, ωστόσο 19 λεπτά αργότερα δέχθηκε το τέρμα της ισοφάρισης (με αυτογκόλ του Στέφαν Σάβιτς) και μάλιστα η Τσέλσι έχασε ευκαιρίες για τη νίκη πρωτιάς, με Γουίλιαν και Μίτσι Μπατσουαγί.