"Σίφουνας" η Τότεναμ

Με τους Φερνάντο Γιορέντε – Σον Χεούνγκ-μιν να «οργιάζουν», η Τότεναμ σάρωσε με 6-1 την Ροτσντέιλ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ένα ημίχρονο άντεξε η Ροτσντέιλ της τρίτης κατηγορίας στο παγωμένο στην κυριολεξία «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου, στον επαναληπτικό του 2-2 που είχε αποσπάσει από την Τότεναμ στις 18 Φεβρουαρίου για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, με τον Σον Χεούνγκ-μιν να ανοίγει το σκορ για τους «Πετεινούς» στο 23′, να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι πέντε λεπτά αργότερα αλλά το γκολ του να ακυρώνεται με χρήση του VAR καθώς προσποιήθηκε πριν την εκτέλεση και τον 20χρονο Στίβεν Χάμφρις να ισοφαρίζει για την ομάδα του Κιθ Χιλ στο 39′.

Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο ανέβασαν αρκετά την απόδοσή τους, με πρωταγωνιστή τον πολύπειρο Ισπανό επιθετικό Φερνάντο Γιορέντε, ο οποίος έκανε χατ-τρικ μέσα σε δώδεκα λεπτά (47′, 53′, 59′), με τον Κορέατη διεθνή μεσοεπιθετικό να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα της εξαιρετικής εμφάνισής του στο 65′ και τον Κάιλ Γουόκερ-Πίτερς να διαμορφώνει το τελικό 6-1 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου η κλήρωση με την Σουόνσι της αφήνει περιθώρια να ελπίζει βάσιμα ότι θα προχωρήσει στη διοργάνωση, την οποία δεν έχει κατακτήσει από την σεζόν 1990-91.