Ήττα – αποκλεισμός για την Εθνική Νέων

Πικρή ήττα με 3-1 από την Πολωνία για την Εθνική Νέων, η οποία τερμάτισε στην 3η θέση του Elite Round και αποκλείστηκε από την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ούτως ή άλλως η αποστολή της ήταν εξαιρετικά δύσκολη, αφού η Εθνική Νέων ήθελε νίκη επί της Πολωνίας και ήττα της Ιταλίας για να μπορέσει να πάρει την πρωτιά στον όμιλο του Elite Round και να προκριθεί στην τελική φάση του Μουντιάλ U20.

Ο Τάσος Δουβίκας άνοιξε από νωρίς το σκορ για την ομάδα του Γιάννη Γκούμα (13’, 1-0), όμως η Εθνική μας κράτησε το προβάδισμα μόλις για δύο λεπτά, αφού σχεδόν στην επόμενη φάση ισοφαρίστηκε από τον Μπέργκιερ.

Στην επανάληψη οι Πολωνοί ανέβασαν στροφές και με γκολ από τους Μόντερ (73’) και Γκριμ (80’) έφτασαν στην νίκη με 3-1, που άφησε την Εθνική Νέων στην τρίτη θέση του ομίλου της στο Elite Round και εκτός συνέχειας.