"Οδοστρωτήρες" Ίντερ και Λάτσιο στη μάχη για Champions League

Άνετες νίκες πανηγύρισαν Ίντερ και Λάτσιο στην 30η αγωνιστική της Serie A’.

Η Λάτσιο… ζορίστηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στην Μπενεβέντο, η οποία, μάλιστα, αγωνίστηκε από το ένατο λεπτό με παίκτη λιγότερο. Στο δεύτερο μισό, όμως, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και εξανέμισαν την ουρανό της βαθμολογίας με 6-2, μένοντας ζωντανοί στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα.

Το σκορ άνοιξε στο 19’ ο Ιμόμπιλε, όμως Κατάλντι (23’) και Γκιγιέρμπε (51’) έδωσαν τα ηνία του σκορ στη Μπενεβέντο. Από το 60’ και μετά όμως η Λάτσιο ήταν σαρωτική και με τους Καϊσέντο (60’), ντε Φράι (66’), Ιμόμπιλε (68’), Λούκας Λέιβα (83’) και Αλμπέρτο (90’) διαμόρφωσε την ευρεία νίκη της.

Ευρεία νίκη πανηγύρισε και η Ίντερ κόντρα στη Βερόνα με 3-0, διατηρώντας τη θέση τους στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό πάνω από τη Λάτσιο –και με ματς λιγότερο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Ικάρντι, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο πρώτο μόλις λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 49’΄, ενώ στο 13’ ο Πέρισιτς είχε διπλασιάσει τα τέρματα.

Μεγάλη νίκη πήρε και η Αταλάντα με 2-0 επί της Ουντινέζε, μένοντας τρεις βαθμούς πίσω από την έκτη θέση και τη Μίλαν (έχοντας όμως ματς περισσότερο), ενώ στο ντέρμπι παραμονής η Σπαλ πήρε μια ακόμα πολύτιμη ισοπαλία (παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο για 60 λεπτά), ισοφαρίζοντας σε 1-1 την Τζένοα.