Αποχαιρέτησε με νίκη το "σπίτι" της η Σοσιεδάδ

Τελευταίο παιχνίδι για τον Πριέτο με την φανέλα της Σοσιεδάδ

Η “βροχή” των γκολ στο “Estadio Municipal de Anoeta” ξεκίνησε στο πρώτο 25λεπτο όταν οι Ογιαρθαμπάλ (18′) και Κανάλες (25′) έδωσαν γρήγορο και σαφές προβάδισμα στην Σοσιεδάδ. Το τέρμα του Ντιέγκο Ρίκο στο αμέσως επόμενο λεπτό έβαλε άμεσα στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος τους φιλοξενούμενους του απόντα Δημήτρη Σιόβα, ενώ στο 53′ ο Γκερέρο έφερε το ματς στα ίσια (2-2).

Εντέλει, οι Βάσκοι βρήκαν ξανά γκολ από την άσπρη βούλα με τον Γουίλιαν Χοσέ (78′) για το τελικό 3-2, με το οποίο η Σοσιεδάδ έκλεισε νικηφόρα την φετινή παρουσία της στο γήπεδο και έφτασε τους 43 πόντους μετά από 37 αγωνιστικές. Συγκινητικό αντίο με πανό στους Μαρτίνεθ (αποχωρεί) Πριέτο (“κρεμάει” τα παπούτσια του), με την Λεγανές να μένει στους 29 βαθμούς.