Ντόρτμουντ από τα παλιά, σκόρπισε την Λειψία! (vid)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος και διέλυσε την αντίσταση της Λειψίας που δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στην Βεστφαλία (4-1).

Tις παλιές ένδοξες μέρες με τον Γιούργκεν Κλοπ στον πάγκο της θύμισε η Ντόρτμουντ. Στην πρεμιέρα του Λουσιέν Φαβρ στο τιμόνι της, η Μπορούσια ήταν καταιγιστική απέναντι στην Λειψία σε μία χορταστική ποδοσφαιρική παράταση (4-1).

Παρότι η Λειψία αιφνιδίασε και προηγήθηκε από το πρώτο κιόλας λεπτό, αυτό που ακολούθησε ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων. Ο Νταούντ ισοφάρισε άμεσα (21’) με όμορφη διαγώνια κεφαλιά και πριν βγει το ημίχρονο, το παιχνίδι είχε ήδη γυρίσει.

Το αυτογκόλ του Σάμπιτσερ (40’) έδωσε προβάδισμα στην Ντόρτμουντ που βρήκε και το 3-1 με τον Βίτσελ (43’), ο οποίος δείχνει να εξελίσσεται στον νέο ηγέτη της Μπορούσια. Το τελικό 4-1 ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Ρόις, σε μία ελπιδοφόρα πρεμιέρα για την Ντόρτμουντ, που θέλει να επανέλθει μετά από μία πολύ προβληματική περσινή χρονιά.