Δεν άντεξε η Κύπρος

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Nations League η εθνική της Κύπρου, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας από τους Νορβηγούς με 2-0, με τον Γιόχανσεν να σημειώνει και τα δύο τέρματα.

Η ομάδα του Μπεν Σιμόν ήθελε να μπει όσο το δυνατόν καλύτερα στο 3ο γκρουπ της 3ης κατηγορίας στο Nations League, όμως οι γηπεδούχοι Νορβηγοί- και, πιο συγκεκριμένα, ο Γιόχανσεν- είχαν διαφορετική γνώμη: ο 27χρονος μέσος της Φούλαμ «χτύπησε» δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο (21΄-από ασίστ, μάλιστα, του Ελαμπντελαουίκαι 42΄) και έβαλε την εθνική του μπροστά στο σκορ με 2-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Κύπριοι προσπάθησαν ν’ ανεβάσουν την απόδοσή τους και να πιέσουν, ωστόσο δεν «έβγαλαν» τις μεγάλες φάσεις με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει και η Νορβηγία να βάλει 3 βαθμούς στο αγωνιστικό της σακούλι, αφήνοντας στο μηδέν τους φιλοξενούμενους μετά την πρεμιέρα του νέου θεσμού.