Ποιο ντέρμπι; Η Λιόν "κατάπιε" τη Μαρσέιγ

Με… φόρα από την νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι στο "Έτιχαντ" στην πρεμιέρα του Champions League, η Λιόν νίκησε 4-2 τη Μαρσέιγ, στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα και έφτασαν δίκαια στην νίκη. Με το τρίποντο αυτό, έπιασαν την αντίπαλό τους στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς. Ο Κώστας Μήτρογλου βρισκόταν στη βασική ενδεκάδα της Μαρσέιγ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 64’ από τον Ζερμέν.

Η Λιόν μπήκε καλύτερα στο ματς και με στόχο να επιβάλλει τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά. Η Μαρσέιγ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με αντεπιθέσεις. Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 27’ με τον Αουάρ, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας, μετά από ωραίο συνδυασμό των Ντομπελέ και Τραορέ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ντεπάι έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0, αλλά αστόχησε σε κενό τέρμα και στο 39’ ήρθε η ισοφάριση. Η φάση ξεκίνησε από τον Μήτρογλου, που έκλεψε τη μπάλα από τον Ντιόπ και την έδωσε στον Παγέ. Ο τελευταίος έβγαλε σε θέση βολής τον Τοβέν και ο τελευταίος έκανε το 1-1.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51’, η Λιόν πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ. Ο Τραορέ πήρε τη μπάλα από τη δεξιά πλευρά και με ωραία ενέργεια και διαγώνιο σουτ, “έγραψε” το 2-1. Εννιά λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης, με το τέταρτο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα, έδωσε “αέρα” δύο γκολ στην ομάδα του, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στο 74’ ο Φεκίρ από την “άσπρη βούλα” έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη, για να έρθει στο 82’ ο Ν’Ζιέ να μειώσει σε 4-2, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καλέτα-Καρ στο 83’.