Η Ολλανδία θύμισε κάτι από τα παλιά

από Κωνσταντίνος Τσίπτσιος

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ του Nations League

Για μία ομάδα που δεν πήγε καν στο περασμένο Μουντιάλ, η Ολλανδία τα καταφέρνει μια χαρά. Οι «οράνιε» είναι πολύ κοντά στο να πάρουν την πρωτιά σε όμιλο με Γαλλία και Γερμανία, αφού έγιναν η πρώτη ομάδα που κερδίσει τους παγκόσμιους πρωταθλητές μετά την κατάκτηση του Μουντιάλ (2-0).

Δίχως τον Πολ Πογκμπά οι «τρικολόρ» έμοιαζαν με άλλη ομάδα στο Ρότερνταμ, με την ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν να έχει την απόλυτη υπεροχή και να περιορίζει σε απόλυτα παθητικό ρόλο τους «τρικολόρ». Το γκολ του Βαϊνάλντουμ λίγο πριν την ανάπαυλα (44’, 1-0) ήταν αρκετό για να παγιώσει μία κατάσταση που πήρε την τελική της μορφή με εύστοχο πέναλτι στις καθυστερήσεις από τον Ντεπάι που έκανε το 2-0 για την Ολλανδία που με νίκη επί της αδιάφορης Γερμανίας την τελευταία αγωνιστική προκρίνεται στο Final-4 της πρώτης κατηγορίας.

Άδοξα έσβησε το όνειρο της Κύπρου, η οποία μέχρι το 89ο λεπτό ήταν ακόμα μες το παιχνίδι της πρόκρισης. Ένα γκολ του Παναγιώτη Ζαχαρίου στο ντεμπούτο του με την εθνική ομάδα είχε δώσει το προβάδισμα επί της Βουλγαρίας, όμως ένα πέναλτι του Ντιμιτρόφ στο τελευταίο λεπτό έφερε το 1-1, που σε συνδυσσμό με την ισοπαλία της Νορβηγίας στην Σλοβενία με 1-1 (πάλι με γκολ στο τέλος) έσβησε και τις τελευταίες ελπίδες πρόκρισης για την Κύπρο.