Απίστευτο κάζο για Μπάγερν, πρόβα στέψης για Ντόρτμουντ

Περίπου ένα 20λεπτο πριν ολοκληρωθούν τα ματς, οι οπαδοί της Μπάγερν είχαν λάθε λόγο να αισθάνονται αισιόδοξοι.

Η Ντόρτμουντ ήταν κολλημένη στο 0-0 στην έδρα της Μάιντς και οι Βαυαροί έδειχναν να καθαρίζουν με το 3-1 το εντός έδρας παιχνίδι με την Φορτούνα Ντίσελντορφ. Η διαφορά θα έπεφτε στο -4 και το πρωτάθλημα θα άρχιζε ξανά από την αρχή.

Με το τελευταίο σφύριγμα όλα γύρισαν τούμπα. Ο εκπληκτικός Ντόντι Λουκεμπάκιο, ο οποίος σε όλη του την επαγγελματική καριέρα είχε σκοράρει 6 φορές, με εκπληκτικό χατ-τρικ σφράγιζε το 3-3 στο Μόναχο που ίσως κοστίσει την δουλειά του στον Νίκο Κόβατς, μα υπήρχε και χειρότερο.

Η Ντόρτμουντ έδειξε ότι είναι φτιαγμένη για να το σηκώσει φέτος. Τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, ο αφιονισμένος Πάκο Αλκάθερ έκανε το 0-1 και παρά την άμεση ισοφάριση από την Μάιντς, οι Βεστφαλοί βρήκαν νικητήριο γκολ στα «καπάκια» από τον Πίστσεκ και απέδρασαν με το 1-2, που τους δίνει αέρα 9 βαθμών από τους Βαυαρούς και αίσθηση υπεροχής για την φετινή σαλατιέρα!