Ξέφυγε και περιμένει η Σίτι

Με 2-1 επικράτησε η Σίτι στην έδρα της Γουότφορντ, με τους «πολίτες» να περιμένουν… γκέλα της Λίβερπουλ για να ξεφύγουν στη βαθμολογία.

Η Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο στο «Βίκαρατζ Ρόουντ» απέναντι στη γηπεδούχο Γουότφορντ, νίκησε με 2-1 και αποσπάστηκε πέντε βαθμούς από τη δεύτερη Λίβερπουλ, που θα παίξει το βράδυ της Τετάρτης (5/12) με την Μπέρνλι στο πλαίσιο της -εμβόλιμης- 15ης αγωνιστικής στην Premier League.

Το πρώτο γκολ για την ομάδα του Γκουαρντιόλα ήρθε με τον Σανέ ο οποίος σκόραρε μετά την σέντρα του Μαχρέζ, πέντε λεπτά πριν φύγει το ημίχρονο. Ο Μαχρέζ στη συνέχεια από δημιουργός έγινε εκτελεστής για το 2-0 στο 50΄, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο τελικό σκορ με του Ντουκουρέ στο 85΄.

Με τις «σφήκες» αγωνίστηκε βασικός ο Χοσέ Χολέμπας.

Στις υπόλοιπες αποψινές αναμετρήσεις οι έδρες αποδείχθηκαν πανίσχυρες κι έτσι οι Μπόρνμουθ, Μπράιτον, Γουέστ Χαμ πήραν σημαντικές νίκες, βελτιώνοντας αισθητά τις θέσεις τους στην κατάταξη.