Σε ένα δίλεπτο καθάρισε τη Σαμπντόρια η Νάπολι

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο επέστρεψε στην νίκες η Νάπολι που επικράτησε με 3-0 της Σαμπντόρια στο «Σαν Πάολο». Καθάρισαν νωρίς Μίλικ και Ινσίνιε, ενώ σταμάτησε το ιστορικό σερί σκοραρίσμος του Κουαλιαρέλα για τους μπλουτσερκιάτι.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να καθαρίσει το ματς, φτάνοντας έτσι στην 16η νίκη στο πρωτάθλημα «κλειδώνοντας» επί της ουσίας την δεύτερη θέση.

Στο 25ο λεπτό ο Μίλικ άνοιξε λογαριασμό για τους «παρτενοπέι», ενώ πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα καθαρίζοντας το ματς. Στο 26’ ο Ινσίνιε βρήκε δίχτυα σημειώνοντας το 8ο γκολ του στο πρωτάθλημα, ενώ έφυγε σφαίρα για την αγκαλιά του Αντσελότι για να πανηγυρίσει το 2-0.

Η Νάπολι σφράγισε μια σπουδαία νίκη στο 89ο λεπτό, με τον Βέρντι που είχε περάσει αλλαγή στη θέση του Ινσίνιε, με πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό 3-0.