Τριάδα και… Ευρώπη για Μίλαν

Η Μίλαν «καθάρισε» την Κάλιαρι στο San Siro με 3-0 και ανέβηκε και πάλι στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Μέσα σε εννέα λεπτά στο πρώτο μέρος η Μίλαν έβαλε τις βάσεις και κατάφερε να πάρει εύκολη νίκη απέναντι στην Κάλιαρι που βρίσκεται σε δύσκολη θέση μετά τη νέα ήττα.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο άνοιξε το σκορ στο 13′ με αυτογκόλ του Σεπιτέλι, έπειτα από απομάκρυνση του Κράνγκο σε σουτ του Σούσο μέσα από την περιοχή. Ενώ ο Πακέτα με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-0 στο 22′ μετά από εξαιρετική σέντρα του Καλάμπρια και έγινε ο πρώτος Βραζιλιάνος που σκοράρει για τη Μίλαν μετά τον Κακά το 2014.

Η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 62ο λεπτό όταν ο πλέον αγαπημένος της κερκίδας, Πιάτεκ σε κενή εστία δε δυσκολεύτηκε να γράψει το τελικό 3-0 για τους γηπεδούχους, που ανέβηκαν και πάλι στην 4η θέση της Serie A. Από την άλλη η Καλιαρι έμεινε χαμηλά στη 15η θέση και μόλις στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.