Τριάρα για Σοσιεδάδ (vid)

Με κορυφαίο τον αναγεννημένο Άντναν Γιανουζάι και εκτελεστή τον Μίκελ Ογιαρθάμπαλ, η Ρεάλ Σοσιεδάδ σκόρπισε την Λεγανές (3-0) και βλέπει πια Ευρώπη.

Είναι ίσως η πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Ισπανία, μέσα στο 2019 μετρά τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες, κάτι που την φέρνει σε θέση αναπνοής από την ευρωπαϊκή ζώνη.

Ο Άντναν Γιανουζάι ξαναβρήκε στο Σαν Σεμπαστιάν τον καλό του εαυτό και ο Βέλγος μεσοεπιθετικός είναι ο ηγέτης που έψαχναν οι Βάσκοι. Από δική του ασίστ ο Ογιαρθάμπαλ άνοιξε το σκορ (50’), με τον εντυπωσιακό 21χρονο επιθετικό να βρίσκει και δεύτερο γκολ εννιά λεπτά αργότερα.

Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα, που κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε και τρίτο γκολ ένα τέταρτο πριν το τέλος, όταν ο Ουίλιαμ Ζοσέ έκανε το τελικό 3-0.