ΔΙπλό για … Champions League

H Αταλάντα έφτασε τους 56 βαθμούς και την 5η θέση, όσους η 4η Μίλαν και πλέον κοιτάζει το Champions League

Το παιχνίδι για τη Νάπολι δεν άρχισε με τον καλύτερο τρόπο καθώς ο Βλαντ Κίρικες μόλις στο 13′ τραυματίστηκε και αποχώρησε. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, στο 22ο λεπτό ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Γκόμεζ μέσα στην περιοχή όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Έξι λεπτά μετά η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι με προβολή του Ντρις Μέρτενς από κοντά, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Αταλάντα ανέβασε τον ρυθμό της αφού… γλίτωσε στο 68ο λεπτό το 2-0 από τον Ντρις Μέρτενς και πάλι που μετά από εξαιρετική προσπάθεια σούταρε άουτ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον… συνήθη ύποπτο Ντουβάν Ζαπάτα.

Η ανατροπή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 80′ με τον Πάσαλιτς μετά από πάσα του Ζαπάτα να μη δυσκολέυεται με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή να γράψει το τελικό 1-2 και να δίνει τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι η Αταλάντα έφτασε τους 56 βαθμούς και την 5η θέση, όσους η 4η Μίλαν και πλέον κοιτάζει το Champions League!