Βλέπει… αστέρια η Αταλάντα!

Η Αταλάντα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και είχε την κατοχή όμως το VAR δεν της έκανε τη… χάρη και ο Μασιμιλιάνο Ιράτι, είχε ακυρώσει δύο τέρματα των γηπεδούχων για οφσάιντ μέχρι το 20ο λεπτό.

Αντίθετα η Τζένοα με σουτ έξω από την περιοχή προσπάθησε να απειλήσει την Αταλάντα χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το 0-0 μοιραία να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι, άνοιξε το σκορ με τον Μπάροου μετά από απίθανη κάθετη του Ντε Ρουν έκανε το 1-0 και επτά λεπτά μετά, ο Καστάνιε έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η Τζένοα πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Πάντεβ στο 89ο λεπτό να σκοράρει σε κενή εστία μετά από πολύ ωραία πάσα με τακουνάκι του Ρομέρο για το τελικό 2-1.