Έπαιξε σαν Ρόμα

από Κωνσταντίνος Τσίπτσιος

Η ομάδα του Ρανιέρι πλησίασε στον πόντο την τέταρτη Ίντερ

Το ρολόι έδειχνε το 69ο λεπτό και είχαν ήδη γίνει «πραγματάκια» στο «Ολίμπικο». Η Ρόμα που καιγόταν για την νίκη είχε δοκάρι με τον Πελεγκρίνι (19’), η Γιουβέντους ένα ακυρωθέν γκολ (μετά από υπόδειξη VAR) από τον Ντιμπάλα (64’) και ο Σέζνι μία από τις αποκρούσεις της χρονιάς σε προσπάθεια του Ελ-Σααράουι.

Το ματς ήταν σκληρό, αλλά ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε μία κοκορομαχία με τον Αλεσάντρο Φλορέντσι, τον οποίο προσέβαλε με μία χειρονομία, που ήθελε να πει: «είσαι κοντός δεν πρέπει να μιλάς».

Ο Ιταλός μεσοαμυντικός δεν απάντησε με λόγια, αλλά στο γήπεδο. Μερικά λεπτά αργότερα με υπέροχο πλασέ έκανε το 1-0 (79’), ενώ η τρίτη φετινή ήττα της Γιουβέντους στην Serie A επικυρώθηκε με το 2-0 από τον Τζέκο στις καθυστερήσεις.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Ρανιέρι πλησίασε στον πόντο την τέταρτη Ίντερ (έχει ένα ματς λιγότερο) και η μάχη για το Champions League πήρε και πάλι φωτιά δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.