"Σκόρπισε" τη Σπόρτινγκ η Μπενφίκα

από Αντώνης Γκάτζιος

Η Μπενφίκα διέσυρε τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 5-0 στον τελικό του Σούπερ Καπ με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο να πανηγυρίζει την πρώτη κούπα της σεζόν.

Οι Αετοί πήραν το προβάδισμα λίγο πριν βγει το ημίχρονο με γκολ του Ράφα Σίλβα στο 40′ και στο δεύτερο μέρος ήταν καταιγιστικοί. Ο Πίτσι στο 60′ και ο Γκριμάλντο στο 64′ καθάρισαν τον τελικό μέσα σε τέσσερα λεπτά για να έρθει και πάλι ο Πίτσι στο 75′ να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στις καθυστερήσεις ο Τσικίνιο έγραψε το τελικό 5-0 με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός, να πανηγυρίζει με εμφατικό τρόπο το τρόπαιο. Όσον αφορά τον Ανδρέα Σάμαρη, αυτός δεν αγωνίστηκε καθώς ο τεχνικός της Μπενφίκα, Μπρούνο Λάγκε προτίμησε να μην τον συμπεριλάβει στην αποστολή.

Πηγή: gazzetta.gr