Πρωτοφανές: Δύο αποβολές και πέναλτι στην ίδια φάση εις βάρος του Άγιαξ! (vid)

Όσα έχτιζε ο Άγιαξ στο Λονδίνο επί 70 λεπτά για ένα σπουδαίο «διπλό» επί της Τσέλσι, εξαφανίστηκαν με… μοναδικό τρόπο σε μία φάση, με ένα πέναλτι και δύο αποβολές…

Είναι το 70λεπτό του αγώνα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και ο Άγιαξ προηγείται της Τσέλσι με 2-4. Σε εκείνο το σημείο είναι που συμβαίνει κάτι μοναδικό και όλα αρχίζουν να πέφτουν σαν ντόμινο για τους Ολλανδούς. Μέσα σε πέντε δευτερόλεπτα, ο διαιτητής έχει αποβάλει τους δύο στόπερ του «Αίαντα» και έχει υποδείξει πέναλτι στους «μπλε», για χέρι του Φέλτμαν εντός περιοχής. Αυτή ήταν η δεύτερη κίτρινη για αυτόν, ενώ αμέσως μετά ο ρέφερι δείχνει τη δεύτερη κίτρινη και στον Μπλιντ, ο οποίος νωρίτερα στη φάση είχε κάνει σκληρό μαρκάρισμα στη μεσαία γραμμή αλλά αφέθηκε το πλεονέκτημα. Έτσι, ο Ζορζίνιο εκτέλεσε εύστοχα για το 3-4, ενώ λίγο μετά ήρθε και η ισοφάριση.