Στην κορυφή η Γκλάντμπαχ, στις καθυστερήσεις η Μπάγερν!

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, η Μπάγερν πέρασε από την Φράιμπουργκ (1-3) και πλησιάζει.

Δεύτερη σερί νίκη στην Bundesliga πέτυχε η Μπάγερν, που πέρασε από την έδρα της Φράιμπουργκ και πλέον είναι στο -4 από την κορυφή, όπου αυτή τη στιγμή βρίσκονται Γκλάντμπαχ και Λειψία. Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με την προβολή του Λεβαντόβσκι στο 16′ μετά την ασίστ του Ντέιβις αλλά στο 59′ η Φράιμπουργκ ισοφάρισε με σκαστό σουτ του Γκρίφο. Ολα έδειχναν ότι το αποτέλεσμα θα είναι το 1-1, όμως η Μπάγερν έβαλε δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Στο 92′ ο πιτσιρικά, Ζίρκε, έκανε το 1-2 με πλασέ μέσα από την περιοχή και στο 95′ ο Γκνάμπρι διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Η Γκλάντμπαχ παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με την Ντόρτμουντ καθώς, επικράτησε με 2-0 της ουραγού, Πάντερμπορντ εντός έδρας. Πλεά και Στιντλ σκόραραρ για τα «πουλάρια» στο δεύτερο μέρος που καθάρισαν εύκολα την υπόθεση νίκη. Στα άλλα ματς, η Κολονία πήρε τεράστια νίκη με το 2-4 στην Φρανκούρτη και οι Βόλφσμπουργκ ισοφάρισε προς το τέλος την Σάλκε (1-1) στερώντας της δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς.