Τα…δεύτερα της Λίβερπουλ πέταξαν εκτός Κυπέλλου την Έβερτον

Παρά το γεγονός πως ξεκίνησε με μια σύνθεση που είχε μόνον τον Μίλνερ από τους βασικούς και αυτόν μέχρι το 9ο λεπτό αφού τραυματίστηκε, η Λίβερπουλ πέταξε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Αγγλίας την Έβερτον με 1-0 και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για την 4η φάση του Κυπέλλου Αγγλίας.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης με μια οβίδα εκτός περιοχής, ο 18χρονος μέσος Κέρτις Τζόουνς που σκόραρε με μακρινό φαλτσαριστό σουτ που έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Πίκφορντ.

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε με απώλεια του Μίλνερ, ενώ ο Αντριάν χρειάστηκε να επέμβει σε προσπάθειες των Κάλβερτ-Λιούιν στο 6’, του Χόλγκεϊτ στο 12’ και του Ριτσάρλισον στο 27’. Ο ρυθμός του ματς έπεσε στην επανάληψη, με την Λίβερπουλ πάντως, να παίρνει σταδιακά τα ηνία του αγώνα και αφού ο Οριγκί απείλησε στο 69ο λεπτό, ο 18χρονος Τζόουνς σημείωσε το πρώτο του γκολ με την φανέλα των μεγάλων στέλνοντας την Έβερτον στο καναβάτσο και την ομάδα του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

πηγή: sport-fm.gr