Εντυπωσιακή πρεμιέρα για Τσιτσιπά στη Μασσαλία

Καθάρισε σε 71 λεπτά ο Τσιτσιπάς

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο.6) νίκησε με 6-1, 6-3 τον Μίκαελ Ίμερ (Νο.75) και πέρασε στα προημιτελικά του Open 13 (ATP 250), όπου θα συναντήσει τον φορμαρισμένο Βάσεκ Πόσπισιλ (Νο.98).

Ο 29χρονος Καναδός άφησε έξω με 6-3, 6-4 τον Πολωνό Χούμπερτ Χουρκάτς (Νο.29).

Ο Στέφανος φρόντισε από το ξεκίνημα του αγώνα κόντρα στον 21χρονο Σουηδό να δείξει ποιος είναι το αφεντικό και έφτασε άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ, σερβίροντας εξαιρετικά και σημειώνοντας… χαλαρά δύο μπρέικ.

Η διαφορά ποιότητας ήταν φανερή και στο δεύτερο σετ, απλά ο Στεφ… άργησε λίγο να κάνει το «χτύπημά» του.

Εκμεταλλεύτηκε, όμως, την τέταρτη ευκαιρία του για μπρέκ στο πέμπτο γκέιμ (3-2) και αυτό «αποτελείωσε» τον νεαρό αντίπαλό του.

Ο Τσιτσιπάς κράτησε χωρίς ιδιαίτερους προβληματισμούς το σερβίς του μέχρι το τέλος και με νέο μπρέικ στο 5-3 έκλεισε το ματς μετά από συνολική προσπάθεια διάρκειας 71 λεπτών.