Έμεινε ζωντανή η Λάτσιο (vids)

Έμεινε σε απόσταση αναπνοής από τους πρωτοπόρους "μπιανκονέρι"

Το παιχνίδι για τη Λάτσιο στάβωσε νωρίς όταν ο Ιμόμπιλε έκανε πέναλτι και ο… killer της Τορίνο, Μπελότι, δεν άφησε το «δώρο» να πάει χαμένο για το 1-0 στο 5′. Η ομάδα του Ιντζάκι ανέβασε ρυθμό στη συνέχεια με τον Ιταλό επιθετικό να χάνει δύο κλασσικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο.Στην επανάληψη ωστόσο ο 30χρονος επιθετικός συνήλθε και μόλις στο 48ο λεπτό ισοφάρισε (ισοφαρίζοντας το ρεκόρ γκολ του σε μια σεζόν με τη Λάτσιο). Οι «αετοί» συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ της νίκης και αυτό ήρθε λίγο πριν το τέλος (72′) με σουτ του Παρόλο να κοντράρει και αν καταλήγει στα δίχτυα του Σιρίγκου για το τελικό 1-2.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στη Γιουβέντους -1 και έχουν μπροστά τους μέχρι το τέλος (9 αγωνιστικές) τρία ντέρμπι με Μίλαν, Γιούβε και Νάπολι.