Απίθανος Μπάμφορντ, "καθάρισε" για πάρτη της Λιντς!

από Γιώργος Γκάτος

Η καλοδουλεμένη ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα έκανε σούπερ δεύτερο ημίχρονο και πέρασε με 3-0 από την έδρα της Βίλα, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα και ανεβαίνοντας παράλληλα η ίδια στην τρίτη θέση.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, με την Άστον Βίλα να έχει την υπεροχή και τις φάσεις αλλά να είναι άτυχη και άστοχη, η Λιντς έβγαλε αποτελεσματικότητα και κατάφερε να… τεζάρει την αντίπαλό της.

Τις βάσεις για την μεγάλη εκτός έδρας νίκη έβαλε ο Μπάμφορντ στο 55′, με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει 12 λεπτά αργότερα για το 2-0 και να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο ίδιος παίκτης στο 74ο λεπτό, πετυχαίνοντας χατ-τρικ και ολοκληρώνοντας μια μαγική βραδιά για τον ίδιο και την Λιντς στο Βίλα Παρκ.