"Βύθισε" την Βαγιαδολίδ η Αλαβες

Την κράτησε κολλημένη στον πάτο της βαθμολογίας.

Είναι από τα κλασικά εξάποντα ματς, που μετρούν διπλά στην μάχη της παραμονής. Η Αλαβές είδε να της πηγαίνουν όλα δεξιά στο «Χοσέ Θορίγια» και δεν άφησε την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη στο πρώτο διπλό της σεζόν.

Σχεδόν τα πάντα κρίθηκαν στην φάση του 21ου λεπτού, όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Νάτσο για πέναλτι πάνω στον Λούκας Πέρεθ. Ο 32χρονος σημάδεψε το δοκάρι στην εκτέλεση, είδε ένα υπέροχο γκολ που πέτυχε λίγο αργότερα (35’) να ακυρώνεται μέσω VAR για οφσάιντ, όμως η αριθμητική υπεροχή φάνηκε στην επανάληψη.

Με δύο γκολ από Πίνα (55’) και Σάινθ (85’) η Αλαβές ρευστοποίησε την υπεροχή της και με το 0-2 κράτησε την Βαγιαδολίδ κολλημένη στον πάτο της βαθμολογίας.