Bundesliga: Διπλό για την Λεβερκούζεν, ισόπαλες Χέρτα και Βόλφσμπουργκ

Με δύο παιχνίδια συνεχίστηκε την Κυριακή (1/11) η 6η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν πέρασε από το Φράιμπουργκ επικρατώντας 4-2 της τοπικής ομάδας και έτσι ανέβηκε στην 4η θέση του πρωταθλήματος με 12 βαθμούς. Από την άλλη, η Φράιμπουργκ έμεινε στους έξι βαθμούς και την 13η θέση.

Το σκορ άνοιξε ο Χέλερ για τους γηπεδούχους μόλις στο 3ο λεπτό. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ανατροπή με τον Λούκας Αλάριο, ο οποίος σκόραρε στο 29′ και στο 42′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αμίρι έκανε το 1-3 στο 64′, όμως η Φράιμπουργκ μείωσε με τον Νιλς Πέτερσεν στο 72′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ταχ στο 76ο λεπτό με ασίστ του Ντέμιρμπαϊ.

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στην Χέρτα Βερολίνου και την Βόλφσμπουργκ, αφού το ματς έληξε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι παραμένουν χωρίς ήττα μετρώντας πέντε ισοπαλίες και μία νίκη και έτσι βρίσκονται δέκατοι με οκτώ πόντους. Από την άλλη η ομάδα του Βερολίνου μετράει μόλις τέσσερις βαθμούς και βρίσκεται 14η.

Όλα τα γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε ο Ματέους Κούνια στο 6ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Λουκεμπάκιο, ενώ ο Μπακού ισοφάρισε στο 20ο λεπτό.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 30 Οκτωβρίου

Σάλκε – Στουτγκάρδη 1-1 (30′ Τιαό / 56 πεν. Γκονζάλες)

Σάββατο 31 Οκτωβρίου

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Βέρντερ Βρέμης 1-1 (65′ Σίλβα / 51′ Σάρτζεντ)

Άουγκσμπουργκ – Μάιντς 3-1 (40′ Βάργκας, 80′ 90+1′ Χαν / 64′ Ονισίβο)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-2 (53′ 71′ Χούμελς)

Κολωνία – Μπάγερν Μονάχου 1-2 (82′ Ντρέξλερ / 13′ πεν. Μίλερ, 45+1′ Γκνάμπρι)

Γκλάντμπαχ – Λειψία 1-0 (60′ Βολφ)

Κυριακή 1 Νοεμβρίου

Φράιμπουργκ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-4 (3′ Χέλερ, 72′ Πέτερσεν / 29′, 42′ Αλάριο, 64′ Αμίρι, 76′ Ταχ)

Χέρτα Βερολίνου – Βόλφσμπουργκ 1-1 (6′ Κούνια / 20′ Μπακού)