Το χρωστούσε στην ομάδα… και στον εαυτό του (vid)

Μέχρι το ρόλοι του ΟΑΚΑ να σημαδέψει το 90λεπτό, ο ΑΡΗΣ ναι μεν είχε το προβάδισμα αλλά η ΑΕΚ πίεζε και όλα ήταν ανοικτά.

Ούτε ο Μπερτόγλιο αλλά ούτε ο Γκαρσία πέτυχαν στις φάσεις που είχαν εκείνο το γκολ που θα απέβαλλε κάτι άγχος από την ομάδα. Μέχρι που ήρθε η σειρά του Σάντε Σίλβα για να… δοκιμάσει.

Ο Πορτογάλος ήρθε από τον πάγκο στο χθεσινό ματς, με ξεκάθαρη εντολή να χτυπήσει στους χώρους που άφηνε η ΑΕΚ στην προσπάθεια να της να φτάσει στην ισοφάριση. Και αυτό έκανε.

Στις καθυστερήσεις ο Πορτογάλος δημιούργησε ο ίδιος τις συνθήκες για να φτάσει σε θέση βολής και να εκτελέσει με ιδανικό πλασέ τον Αθανασιάδη, “γράφοντας” το τελικό 0-2.

Ηταν ένα γκολ το οποίο ο 23χρονος άσσος χρωστούσε στην ομάδα και στον ίδιο του τον εαυτό, μετά από αρκετές ευακιρίες που έχει χάσει σε προηγούμενα ματς.

Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του για φέτος, το οποίο του δίνει ψυχολογία αλλά κάνει πιο έντονη και την υποψηφιότητά του για παρουσία στα βασικά πλάνα του Άκη Μάντζιου στα επόμενα ματς.