Η Λιόν πέρασε από την Μπρεστ και πάτησε κορυφή (highlights)

Κέρδιζαν 3-0 στο ημίχρονο οι "λιονέ".

Η Λιόν πήρε στην έδρα της Μπρεστ τη νίκη με 3-2 που την φέρνει στην κορυφή της Ligue 1 μαζί με την Λιλ, (με παιχνίδι παραπάνω οι “λιονέ”). Αγχώθηκε στο φινάλε η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία, καθώς αν και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 3-0 υπέρ της, στο 74’ έγινε 3-2.

Οι “λιονέ” φάνηκαν να έχουν καθάρισει το ματς από το πρώτο ημίχρονο, αφού πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 3-0, με σκόρερ τους Πακετά, Αουάρ και Ντεπάι.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν αρχικά με τον Σαρντονέ στο 53’ (1-3) και στη συνέχεια με τον Καρντονά στο 74’ (2-3).

Το τελευταίο τέταρτο έγινε ξαφνικά αμφίρροπο, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ με το οποίο θα προκαλούσαν “ζημιά” και στη Λιόν μετά τη Λιλ (την προηγούμενη αγωνιστική). Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν το τρίποντο που τους έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά και με συγκάτοικο.