Πανδαισία από γκολ και τετράδα για τη Νάπολι (hls)

Η Νάπολι έχει και ματς λιγότερο καθώς αντιμετωπίζει τη Γιουβέντους σε εξ αναβολής παιχνίδι στο Τορίνο (7/4).

Η Νάπολι μπήκε δυνατά και προηγήθηκε νωρίς με γκολ του Ινσίνιε (19ο λεπτό, 1-0) και του Οσίμχεν (22ο λεπτό, 2-0). Η απάντηση της Κρότονε ήταν άμεση και μείωσε με τον Σίμι (25ο λεπτό, 2-1). Η χαρά δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Ντρις Μέρτενς με απ’ ευθείας εκτέλεση έγραψε το 3-1 (33ο λεπτό) και έφτασε τα 101 γκολ στη Serie A με τους παρτενοπεϊ.

Χορταστικό και το δεύτερο ημίχρονο, η Κροτόνε κατόρθωσε να πετύχει δύο γκολ μέσα σε δέκα λεπτά και να ισοφαρίσει. Ο Νουάνκο πέτυχε 2ο προσωπικό γκολ και έφτασε τα 15 γκολ στη σεζόν (48ο λεπτό, 3-2), ενώ ο Βραζιλιάνος, Τζούνιορ Μεσίας, έγραψε το 3-3 στο 59ο λεπτό με το 8ο φετινό του γκολ. Το τελικό 4-3 διαμόρφωσε το Ντι Λορέντσο με αριστερό συρτό σουτ και η Νάπολι πέρασε στην 3η θέση πάνω από τη Γιουβέντους που αντιμετωπίζει απόψε τη Τορίνο στο ντέρμπι της πόλης (19.00).