Στάθηκε στα… ίσα κόντρα στην Λιέτουβος (86-76)

Ο ΑΡΗΣ πλήρωσε το κακό του πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στην ισχυρή Λιέτουβος Ρίτας στην πρεμιέρα του «Maxit Cup 2013» που διεξάγεται στο Μπάμπερκ της Γερμανίας. Οι «κίτρινοι» για 30 λεπτά είχαν καλή απόδοση και παρότι βρέθηκαν στο -21,κατάφεραν να μειώσουν στους επτά πόντους αλλά ηττήθηκαν με 76-86.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Λιέτουβος Ρίτας επέβαλλε τον ρυθμό της και προηγήθηκε με 6-14  στο τέταρτο  λεπτό και με 12-22 στο  έβδομο, με τους «κίτρινους» να μην έχουν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους για τους Λιθουανούς (13-32), πριν το 15-32 του δέκατου λεπτού.
Ο ΑΡΗΣ ισορρόπησε στην δεύτερη περίοδο και ξεκίνησε να μειώνει την διαφορά, η οποία αρχικά έφτασε στους  21  (19-40) για τους Λιθουανούς. Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν  για την  ανατροπή, μειώνοντας σε 31-48 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο οι «κίτρινοι» έκαναν ένα σερί 11-1 για να μειώσουν σε 49-42 στο 23ο λεπτό. Άμεση απάντηση από την Λιέτουβος Ρίτας με ένα σερί 7-0 (59-42).Οι παίκτες του Αγγέλου δεν τα παράτησαν και μείωσαν εκ νέου σε 65-56 στο 29ο λεπτό πριν το 58-66 του 30ου λεπτού. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε για την ολική… επαναφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, μείωσε σε 60-68 αλλά η Λιέτουβος κράτησε την διαφορά στους δέκα πόντους, φτάνοντας στο τελικό 86-76.
Τα δεκάλεπτα: 32-15,48-31, 66-58,86-76.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ Ρ.: Γκετσεβίτσιους 17, Γλυνιαδάκης 16,Παλάσιος 11, Κουκ 9, Τέπιτς 8, Ορελίκας 7, Μπεντζιούς 6,Μπαμπράουσκας 5,Ρεντίκας 5,Λιντέκα 2.
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 5, Πελεκάνος 20 (1), Γκίκας 5 (1), Τσακαλέρης 1, Ασημακόπουλος 15 (2), Χαρίσης 3, Λαρεντζάκης 3 (1), Βεζένκοφ 14 (7/9 σουτ), Μούρτος 2, Αθηναίου 8 (4/4σουτ).