Πρωτιά της Άλκμααρ με "Χ" στην Τούμπα

Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων του Europa League, με την Άλκμααρ να φέρνει ισοπαλία 2-2 στην Τούμπα και να εξασφαλίζει την πρώτη θέση, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ δεύτερο.

Η φάση των ομίλων του Europa League ολοκληρώθηκε και προέκυψαν οι 32 ομάδες που συνεχίζουν στη διοργάνωση. Στην Τούμπα ΠΑΟΚ και Άλκμααρ ήρθαν ισόπαλοι 2-2, αποτέλεσμα που ευνόησε τους Ολλανδούς στην τελική ισοβαθμία και τους έδωσε την πρωτιά. Το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Από το ματς δεν έλειψαν και οι αποδοκιμασίες, ενώ κάποιοι θυμήθηκαν τον ξεχασμένο Γκαρσία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων, που άρχισαν στις 22.05:

7ος όμιλος

Ντινάμο Κιέβου – Ραπίντ Βιέννης 3-1 (22` Λεντς, 28` Χούσεφ, 70` Βελόσο – 6` Μπόιντ)

Τουν – Γκενκ 0-1 (21` Βόσεν)

8ος όμιλος

Φράιμπουργκ – Σεβίλλη 0-2 (40` Ιμπόρα, 90+` Ρουσέσκου)

Εστορίλ – Σλόβαν Λίμπερετς 1-2 (82` Σέμπα – 18` Σουράλ, 70` Ράμπουσιτς)

9ος όμιλος

Μπέτις – Ριέκα 0-0

Γκιμαράες – Λιόν 1-2 (11` Τομάνε – 62` πεν. Γκομίς, 65` Φερί)

10ος όμιλος

Απόλλων Λεμεσού – Λέγκια 0-2 (6` Γιόντλοβιετς, 63` Μπρζίσκι)

Λάτσιο – Τράμπζονσπορ 0-0

11ος όμιλος

Σερίφ – Τρόμσο 2-0 (4` Καντού, 36` Ισά)

Τότεναμ – Ανζί 4-1 (7`, 16`, 70` πεν. Σολδάδο, 54` Χόλτμπι – 44` Εβερτον)

12ος όμιλος

ΠΑΟΚ – Άλκμααρ 2-2 (37` πεν. Λούκας, 90+` Πόζογλου – 31` Λαμ, 71` πεν. Γκόρτερ)

Μακάμπι Χάιφα – Σαχτιόρ Καραγκάντι 2-1 (76` Γκόζλαν, 84` Αμπουχατζίρα – 44` πεν. Κάνιας)

Οι 24 ομάδες που συνεχίζουν είναι οι Βαλένθια, Σουόνσι, Λουντογκόρετς, Τσερνομόρετς, Σάλτσμπουργκ, Έσμπιεργκ, Ρούμπιν, Μάριμπορ, Φιορεντίνα, Ντνίπρο, Άιντραχτ, Μακάμπι Τελ Αβίβ, Γκενκ, Ντιναμό Κιέβου, Σεβίλλη, Φράιμπουργκ, Λιόν, Μπέτις, Τραμπζονσπορ, Λάτσιο, Τότεναμ, Ανζί, Άλκμααρ και ΠΑΟΚ. Σε αυτές προσίθενται και οι οχτώ τρίτοι των ομίλων του Champions League.