«Καθάρισε» νωρίς ο Αστέρας

Με το διπλό έφυγε ο Αστέρας Τρίπολης από τους Ζωσιμάδες στο πρώτο παιχνίδι της Σούπερ Λιγκ για το 2014.

Οι Αρκάδες με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα σκοράροντας και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 14’ ο Μπαράλες με κεφαλιά μετά από εκτέλεσε φάουλ του Τσαμπούρη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 39’ με τον Καράκο να σκοράρει με φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή του ΠΑΣ σε κόντρα επίθεση της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Αστέρα.

Έτσι, οι Αρκάδες έφυγαν νίκησαν τον μέχρι πρότινος προπονητή τους, Σάκη Τσιώλη και ανέβηκαν στην 5η με 26 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε 7ος με 23.