LIVE: ΑΡΗΣ-Απόλλων Σμύρνης 0-2 (Τελικό)

Η κρίσιμη αναμέτρηση του "Κλεάνθης Βικελίδης", ζωντανά από το AllAboutARIS

Ένα ματς που θα κρίνει πάρα πολύ για τη συνέχεια του στο πρωτάθλημα δίνει στις 19:30 ο ΑΡΗΣ, που υποδέχεται τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Στο πρώτο τους παιχνίδι για το 2014, οι Θεσσαλονικείς δεν έχουν κανένα περιθώριο για απώλεια απέναντι στην “Ελαφρά Ταξιαρχία”, που και αυτή μόνο αδιάφορη δεν θα παραταχθεί στον αγωνιστικό χώρο, αφού αν ηττηθεί, τότε ο ΑΡΗΣ θα την “πιάσει” στους 14 βαθμούς.

Το AllAboutARIS βρίσκεται στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, μεταφέροντας ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα, όπως και αναλυτικό ρεπορτάζ μετά το τέλος του.

Το live του αγώνα

90`+4` Τέλος της αναμέτρησης στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, με τον ΑΡΗ να γνωρίζει οδυνηρή ήττα με 0-2.

90`+1` Τελευταία αλλαγή για τον Απόλλωνα, με τον Μπάρκογλου να αντικαθιστά τον Πετρόπουλο

90` Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

88` Κεφαλιά του Αγκάνθο, αποκρούει ο Τζόρβας, σουτ από τον Πουλίδο στην επαναφορά, σημαδεύει όμως το δοκάρι

78` Καραγιάννης αντί Τσουμάνη. Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Σούλης Παπαδόπουλος

74` Ο Τσουκάνης στη θέση του Παπαδόπουλου, που αποδοκιμάστηκε κατά την αποχώρηση του

70` Γυριστό του Αγκάνθο, η μπάλα άουτ

69` Ο Πουλίδο εξ επαφής δεν μπορεί να σκοράρει, σε μία από τις μεγάλες ευκαιρίες του ΑΡΗ στο ματς

68` Σόουζα αντί Χατζηζήση η δεύτερη κίνηση από πλευράς Σάντσεζ

62` Ο Παπαδόπουλος εκτελεί πολύ άσχημα το πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα αρκετά μέτρα πάνω από τα δοκάρια του Τζόρβα.

61` Ο Αλβάρεζ ανατρέπει τον Αγκάνθο μέσα στην περιοχή με τον Αρετόπουλο να δίνει πέναλτι και κάρτα, ενώ υπήρξε και χέρι του Ντάλμπεργκ

59` ΓΚΟΛ! Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Απόλλωνας κάνει το 0-2. Ο Μίνγκας σέντραρε από τα δεξιά και ο Πετρόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος και την κακή έξοδο του Διούδη

57` Ο Πετρόπουλος ανατρέπει τον Ρένια στην περιοχή, καμία υπόδειξη ο Αρετόπουλος

54` Πρώτη αλλαγή για τον ΑΡΗ. Ο Ρένια στη θέση του Αγγελούδη

52` Νέο εντυπωσιακό “όχι” του Τζ`όρβα, αυτή τη φορά σε κοντινό σουτ του Αγγελούδη

49` Σουτ του Σουνά από πλάγια θέση, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

46` Έναρξη στο δεύτερο μέρος με μία αλλαγή για τον Απόλλωνα, αυτή του Ντάλμπεργκ στη θέση του Φαρινόλα

*Μια αδράνεια της άμυνας του πληρώνει ο ΑΡΗΣ στα πρώτα 45 λεπτά, αφού στο 2` πιάστηκε στον ύπνο και ο Μίνγκας διαμόρφωσε από νωρίς το σκορ του ημιχρόνου. Μάλιστα ο Απόλλωνας θα μπορούσε να είχε κάνει το 0-2 στο 7`, για καλή τύχη των γηπεδούχων όμως, ο Πετρόπουλος δεν έπιασε την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν με κάθε τρόπο την ισοφάριση (κυρίως ανορθόδοξα), αυτή όμως δεν ήρθε, ούτε ακόμα στο σουτ του Σουνά λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι.

45`+2` Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΑΡΗ να παραμένει πίσω στο σκορ με 0-1

45`+2` Δοκάρι για τον ΑΡΗ με το Σουνά, ο Μανιά στην επαναφορά παίρνει την κεφαλιά αλλά τη στέλνει άουτ.

45`+1` Ο Μανιάς πλασάρει σε κενή εστία, ο Κόρμπος όμως προλαβαίνει πριν περάσει τη γραμμή

45` Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

40` Νέο σουτ για τον ΑΡΗ, και πάλι με τον Σουνά, δεν ανησυχεί τον Τζόρβα που μαζεύει τη μπάλα

39` Σέντρα-σουτ του Οικονομόπουλου, δύσκολα ο Τζόρβας σε κόρνερ

29` Σουτ του Σουνά, στην αγκαλιά του Τζόρβα

28` Κίτρινη στον Παντελιάδη

26` Φάουλ του Σουνά, με τις γροθιές ο Τζόρβας. Πιέζει ασφυκτικά ο ΑΡΗΣ

21` Μεγάλη επέμβαση του Τζόρβα, που επέσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Ηρακλή

20` Κίτρινη στον Χατζηζήση

15` Πεντακάθαρο χέρι του Αλβάρεζ έξω από την περιοχή, σε σουτ του Σούνα, τίποτα από τον Αρετόπουλο

12` Βολίδα του Τσοκάνη έξω από την περιοχή, περνάει έξω από το αριστερό δοκάρι του Διούδη

11` Εκτέλεση φάουλ του Σουνά, μαζεύει σταθερά ο Τζόρβας στην αριστερή του γωνία

7` Κοντά στο 0-2 ο Απόλλωνας σε μία ακόμα αδράνεια της άμυνας του ΑΡΗ, ο Πετρόπουλος όμως δεν πήρε την κεφαλιά στη μικρή περιοχή

2` “ΓΚΟΛ! Ο Απόλλωνας πιάνει στον ΑΡΗ και την άμυνα του στον ύπνο, ανοίγοντας το σκορ (0-1) με δυνατό σουτ του Μίνγκα

1` Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο “Κλεάνθης Βικελίδης” με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη σέντρα

Το pre-game

*Δύο σημαντικές απουσίες μετράει ο Σούλης Παπαδόπουλος για το αποψινό παιχνίδι, αφού δεν έχει στη διάθεση του τον Ανδρέα Τάτο και τον Μιχάλη Κύργια λόγω τιμωρίας. Απί την άλλη ο 47χρονος τεχνικός υπολογίζει κανονικά στις υπηρεσίες του Νταβίντ Αγκάνθο, που συμπεριλήφθηκε κανονικά στην αποστολή.

**Όσον αφορά τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο Λόρι Σάντσεζ άφησε εκτός αποστολής τον τιμωρημένο Πέτρο Κανακούδη, στη Θεσσαλονίκη όμως ταξίδεψαν με την υπόλοιπη ομάδα οι νεοαποκτηθέντες Ντάλμπεργκ και Σόουζα.

***Στα της προϊστορίας, ο ΑΡΗΣ είναι αυτός που έχει τον πρώτο λόγο, μετρώντας 24 νίκες, έναντι πέντε του Απόλλωνα, με έξι αγώνες να λήγουν χωρίς νικητή.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Βοηθοί: Σπυρίδων Γουργιώτης (Φθιώτιδας), Δημήτρης Βέρρης (Λέσβου)

4ος: Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ (Παπαδόπουλος): Διούδης, Καραγκούνης, Πουλίδο, Οικονομόπουλος, Σουνάς, Αγκάνθο, Αγγελούδης, Τσουμάνης, Παπαδόπουλος, Μανιάς, Ηρακλής

Απόλλων Σμύρνης (Σάντσεζ): Τζόρβας, Χατζηζήσης, Δεληζήσης, Κόρμπος, Παντελιάδης, Πετρόπουλος, Αλβάρεζ, Μίνγκας, Φαρινόλα, Αργυρόπουλος, Τσοκάνης

Οι πάγκοι των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Μπουζάνης, Γιαννίτσης, Τσουκάνης, Μαργαρίτης, Νταμαρλής, Ρένια, Καραγιάννης

Απόλλων Σμύρνης: Γουμαγιάς, Τσιλιγκίρης, Γκουέλα, Μπάρκογλου, Σόουζα, Καμαρά, Ντάλμπεργκ