Σφαγή, ξεφτίλα, αηδία…

Το… πρόβατο ανήμπορο και απροστάτευτο σφαγιάστηκε στην κυριολεξία από Μάνταλο και Γουργιώτη με τον δεύτερο να κατοχυρώνει γκολ που ποτέ δεν μπήκε και τον πρώτο να αφήνει με 9 τον ΑΡΗ αποβάλλοντας στην ίδια φάση Μπουγαίδη και Μπακασέτα

Με τον ορισμό του Μάνταλου το AllAboutARIS είχε σημειώσει ότι ο ΑΡΗΣ πάει στα Χανιά σαν πρόβατο στην σφαγή. Με τον ορισμό του Μάνταλου το AllAboutARIS είχε σημειώσει ότι ο ΑΡΗΣ πάει στα Χανιά σαν πρόβατο στην σφαγή. Το… πρόβατο ανήμπορο και απροστάτευτο σφαγιάστηκε στην κυριολεξία από Μάνταλο και Γουργιώτη με τον δεύτερο να κατοχυρώνει γκολ που ποτέ δεν μπήκε και τον πρώτο να αφήνει με 9 τον ΑΡΗ αποβάλλοντας στην ίδια φάση Μπουγαίδη και Μπακασέτα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το 2-1 υπέρ του Πλατανιά που έπρεπε να σωθεί έναντι του ΑΡΗ που πρέπει να… πέσει.

Ο Σούλης Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα με σύστημα 4-2-3-1 και τον Διούδη κάυω από τα δοκάρια. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο με τους Μπουγαίδη, Γιαννίτση, τον Κύργια δεξί μπακ και τον Βανγκέλι αριστερά. Στο χώρο του κέντρου οι Οικονομόπουλος, Τσιάρας με τον Μπακασέτα δεξιά και τον Τσουμάνη αριστερά, ενώ ο Τάτος βρίσκονταν μπροστά από τα δυο αμυντικά χαφ και πίσω από τον προωθημένο σε ρόλο φορ, Μανιά.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε καλά στο γήπεδο κλείνοντας τους χώρους για τους γηπεδούχους και προσπαθώντας να βγει στην κόντρα, μονόπλευρα βέβαια από τα αριστερά. Στο 14 δημιουργήθηκε για τον ΑΡΗ η πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Τάτου να το μπλοκάρει ο Περιστερίδης.

Το πρώτο ημίωρο πέρασε με τον Πλατανιά να μην πλησιάζει καν στην περιοχή του ΑΡΗ και να μην έχει ούτε μια τελική προς την εστία του Διούδη. H πρώτη τελική για τον Πλατανιά έγινε στο 35 με τον Βλαχοδήμο να σουτάρει τόσο ψηλά που η μπάλα έφυγε εκτός γηπέδου. Η αδυναμία ωστόσο του ΑΡΗ να κρατήσει μπάλα, έδινε λεπτό με το λεπτό μέτρα στους γηπεδούχους.

ΓΚΟΛ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ Ο ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

Όταν όμως ο μοναδικός σου στόχος είναι απλά και μόνο να καταστρέψεις και όχι να δημιουργήσεις, η μπάλα σε τιμωρεί. Όπως και στον πρώτο γύρο, ο Πλατανιάς στην πρώτη και μοναδική του ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, μετά από σέντρα του Μπέλιτς και ωραία γυριστή κεφαλιά του Τόρες η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Διούδη για το 1-0. Έτσι ο ΑΡΗΣ βρέθηκε πίσω στο σκορ σε ένα παιχνίδι που ο αντίπαλος έκανε μία και μοναδική φάση και σκόραρε!

“ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ” ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΑΓΚΑΝΘΟ ΑΝΤΙ ΤΣΙΑΡΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ

Το γκολ που δέχθηκε ο ΑΡΗΣ “ανάγκασε” τον Παπσδόπουλο να ξεκινήσει με αλλαγη το δεύτερο ημίχρονο. Ο Αγκάνθο πέρασε στην θέση του Τσιάρα και πήγε στην κορυφή της επίθεσης με τον Μανιά να πηγαίνει δίπλα στον Ισπανό, αλλά πλέον τον ΑΡΗ να έχει ένα χαφ λιγότερο μεσοαμυντικά.

Ο ΑΡΗΣ άρχιε να προσπαθεί να βρει διαδρόμους προς τα αντίπαλα καρέ και στο 55 το σουτ του Τάτου με κατεύθυνση προς τα δίχτυα, απομακρύνθηκε από το σώμα του… Αγκάνθο!

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΙ ΤΣΟΥΜΑΝΗ ΣΤΑ ΧΑΦ

Στην δεύτερη του αλλαγή ο Σούλης Παπαδόπουλος πέρασε σε ρόλο αμυντικού χαφ τον Γιάννη Παπαδόπουλο στην θέση του Τσουμάνη που στην συγκεκριμένη θέση δεν μπόρεσε να βοηθήσει, αλλά ο ΑΡΗΣ έχασε 20 λεπτά για να αντικατασταθεί.

ΓΚΟΛ “ΠΟΙΗΜΑ” ΑΠΟ ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΑΣΑ ΤΑΤΟΥ

Στο 68 ο ΑΡΗΣ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια όταν ο Τάτος από τον χώρο του κέντρου με μία εξαιρετική 40αρα μπαλιά, βρήκε τον Μανιά μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με εξαιρετικό σουτ με την μία στην κίνηση, ισοφάρισε σε 1-1.

Ο… ΑΠΙΘΑΝΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΒΟΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ

Μετά την ισοφάριση ο Μάνταλος άρχισε να μην βλέπει καθαρά φάουλ πάνωσε Αγκάνθο, Μπακασέτα και την ίδια στιγμή ο… απίθανος πρώτος βοηθός Γουργιώτης να ανακαλύπτει φάουλ, αλλά και ένα γκολ που ποτέ δεν υπήρξε, όταν στο 77 μετά από απομάκρυνση του Διούδη, η μπάλα δεν πέρασε ποτέ την γραμμή (μάλιστα , αλλά ο βοηθός έδειξε σέντρα.

ΑΠΕΒΑΛΕ ΜΠΑΚΑΣΕΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΥΓΑΙΔΗ Ο ΜΑΝΤΑΛΟΣ

Ακολούθησε γενική σύρραξη και στην συνέχεια ο Μάνταλος απέβαλε με απευθείας κόκκινες Μπουγαίδη και Μπακασέτα! Ο Σκόρδας κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο και ζήτησε από τους παίκτες να κάνουν τους τραυματίες για να διακοπεί το παιχνίδι, αλλά αντέδρασε ο Σούλης Παπαδόπουλος που είπε στους παίκτες να συνεχίσουν!

ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ

Ο ΑΡΗΣ με 9 παίκτες έκανε μία μεγάλη προσπάθεια ως το τέλος του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα επί της ουσίας με το τελικό 2-1  να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών που όμως επισκιάστηκαν από τα όργια Μάνταλου και Γουργιώτη!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πλατανιάς (Αναστασιάδης): Περιστερίδης, Φαϊσκά, Ινκούμ, Δημήτρης (73 Θέρα), Γιαχία, Αγκιλέρα, Τετέ, Γουνδουλάκης (59 Φερνάντεζ), Βλαχοδήμος, Μπέλιτς, Τόρες

ΑΡΗΣ (Παπαδόπουλος): Διούδης, Γιαννίτσης, Βανγκέλι, Τσουμάνης (65 Παπαδόπουλος), Μπουγαΐδης, Οικονομόπουλος, Τσιάρας (46 Αγκάνθο), Μανιάς, Κύργιας, Τάτος, Μπακασέτας Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το 2-1 υπέρ του Πλατανιά που έπρεπε να σωθεί έναντι του ΑΡΗ που πρέπει να… πέσει.

ΑΡΗΣ (Παπαδόπουλος): Διούδης, Γιαννίτσης, Βανγκέλι, Τσουμάνης (65 Παπαδόπουλος), Μπουγαΐδης, Οικονομόπουλος, Τσιάρας (46 Αγκάνθο), Μανιάς, Κύργιας, Τάτος, Μπακασέτας