Έμεινε μόνη πρώτη η Ρεάλ

Παρέμεινε αήττητη στο «Βιθέντε Καλδερόν» η Ρεάλ Μαδρίτης για 15ο συνεχόμενο χρόνο με το σημερινό 2-2.

Έπειτα από ένα εξαιρετικό παιχνίδι Ατλέτικο Μαδρίτης και Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2. Με αυτό το αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μόνοι πρώτοι με 64 βαθμούς με τους γηπεδούχους να ακολουθούν με 61. Αν κερδίσει το βράδυ η Μπαρτσελόνα την Αλμερία θα είναι η κερδισμένη της αγωνιστικής καθώς θα φτάσει τους 63 και θα μειώσει στον πόντο την Ρεάλ.

Μόλις στο 3’ ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ για την «βασίλισσα» έπειτα από ασίστ του Ντι Μαρία. Στο 28 ο Κόκε ισοφάρισε με σουτ μέσα από την περιοχή από ασίστ του Τουράν ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Γκάμπι με μακρινό δυνατό σου γύρισε το ματς για την Ατλέτικο. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 82’ έπειτα από ασίστ του Μπέιλ.