LIVE: ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ 1-1 (Τελικό)

Αποφασισμένοι για τη νίκη οι «κίτρινοι»

Στο “Κλεάνθης Βικελίδης” είναι στραμμένα όλα τα ποδοσφαιρικά βλέμματα στην Ελλάδα, για το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΡΗ και ΠΑΟΚ.

Οι δύο «αιώνιοι» της Θεσσαλονίκης θα αναμετρηθούν σε ένα ντέρμπι γοήτρου και όχι μόνο, με έπαθλο το γόητρο και τους τρεις βαθμούς της νίκης, τους οποίους οι γηπεδούχοι χρειάζονται όσο τίποτε άλλο τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Το AllAboutARIS βρίσκεται από νωρίς στο «Κλεάνθης Βικελίδης», μεταφέροντας ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα, όπως και το ρερποτάζ που θα προκύψει πριν και μετά το τέλος του.

To live του αγώνα

90`+3` Τέλος αγώνα στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, ΑΡΗΣ και ΠΑΟΚ μένουν στο 1-1

90`+3` Ο Κίτσιου στη θέση του Κατσουράνη

90` Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

90` Επικίνδυνο σουτ του Νάτχο, άουτ

88` Κόκκινη στον Αγκάνθο, με δέκα και ο ΑΡΗΣ

86` Γεωργιάδης αντί Στοχ

80` Κίτρινη στον Αγγελούδη

79` Φουλ επίθεση από τον Παπαδόπουλου, ο οποίος περνάει τον Αγγελούδη στη θέση του Κύργια

73` Νέα διακοπή στο παιχνίδι, με τον Νάτχο να δέχεται ένα άδειο μπουκάλι, να το πηγαίνει στον Κομίνη και αυτός να διακόπτει το ματς

72` Κίτρινη στον Βανγκέλι για φάουλ στον Στοχ

70` Κίτρινη στον Γλύκο

65` Επικίνδυνη σέντρα -σουτ του Στοχ, ο Διούδης επεμβαίνει σωτήρια πριν η μπάλα φτάσει στο δεύτερο δοκάρι και τον Αθανασιάδη

64` Κεφαλιά του Αθανασιάδη, ψηλά πάνω από την εστία του Διούδη

63` Κίνηση και από πλευράς Γεωργιάδη, που περνάει τομν Σαλπιγγίδη στη θέση του Λούκας

60` Καραγιάννης αντί Σουνά

54` Σουτ του Κατσουράνη στην κίνηση, δεν βρίσκει καλά τη μπάλα και καταλήγει άουτ

46` Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες

*Ντέρμπι στα… νεύρα μέχρι στιγμής ο αγώνας στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και λίγες φάσεις, σε ένα πρώτο ημίχρονο, που ξεχωρίζει για το τρομερό γκολ του Τάτου, το αυτογκόλ του Οικονομόπουλου και την σωστή κόκκινη του Κάτσε, για το δολοφονικό μαρκάρισμα στον Κύργια. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, οι γηπεδούχοι όμως μπόρεσαν και ισορρόπησαν για ένα διάστημα.

45`+10`  Επιτέλους τελειώνει το πρώτο μέρος στο “Κλεάνθης Βικελίδης” μετά από αρκετά νεύρα. Στο 1-1 ΑΡΗΣ και ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να αγωνίζεται με δέκα λόγω της αποβολής του Κάτσε.

45`+9` Αγκωνιά του Τζαβέλλα στον Αγκάνθο, δεν δίνει τίποτα ο Κομίνης

45`+9` Kίτρινη στον Αγκάνθο

45`+7 Ο Γεωργιάδης κλωτσάει ένα κάθισμα που πέφτει στο γήπεδο και νέα ένταση στον αγώνα.

45`+6` Μετά από διαβουλεύσεις ο Κομίνης δείχνει σωστά την κόκκινη στον Κάτσε και κίτρινη στους Οικονομόπουλο και Αθανασιάδη

45`+1` Σκληρό φάουλ του Κάτσε που κλωτσάει τον Κύργια στον καλάμι. Ένταση και νέα διακοπή στο παιχνίδι

45` Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

45` ΓΚΟΛ! Ο Αθανασιάδης ανάμεσα σε πέντε παίκτες του ΑΡΗ βρίσκει το χώρο για το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Οικονομόπουλο και γίνεται το 1-1, λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια

41` Σουτ του Νάτχο από επικίνδυνη θέση, φεύγει ψηλά άουτ

40` Βολίδα του Στοχ έξω από την περιοχή, λίγο άουτ

34` Νέα φάση για τον ΑΡΗ, αυτή τη φορά με τον Τάτο, το σουτ που επιχείρησε όμως ήταν χλυαρό και δεν απείλησε.

33` Άμεση απάντηση για τον ΠΑΟΚ, με το διαγώνιο σουτ του Στοχ να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Διούδη

33` Ωραία συνεργασία των παικτών του ΑΡΗ με τελικό αποδέκτη τον Μανιά, ο Γλύκος όμως έπεσε στην κλειστή του γωνία και μπλόκαρε το σουτ του υψηλόσωμου επιθετικού

26` Ο Στοχ προσπαθεί να απειλήσει τον Διούδη με σουτ εκτός περιοχής, ο τερματοφύλακας του ΑΡΗ όμως μπλοκάρει!

24` Κίτρινη στον Τάτο

23` ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο ΑΡΗΣ ανοίγει το σκορ με τον Ανδρέα Τάτο. Φοβερή εκτέλεση φάουλ του 24χρονου άσσου, ο Γλύκος δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0!

22` Παιχνίδι κέντρου και δύναμης στο “Βικελίδης”, με τον ΑΡΗ να έχει ισορροπήσει στα τελευταία λεπτά

13` Κίτρινη στον Καμινιώτη για φάουλ στον Λούκας στον χώρο του κέντρου

10` Πιο δραστήριος ο ΠΑΟΚ  σε αυτά τα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν έχει σημειώσει καμία φάση, όπως και ο ΑΡΗΣ.

2` Νέυρα από νωρίς στο παιχνίδι με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Τζαβέλλα για ένα μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου, ηρέμησαν όμως γρήγορα τα πνεύματα.

1` Έναρξη στο ντέρμπι του “Κλεάνθης Βικελίδης”, με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Το pre-game

*Με επιστροφές θα παραταχθεί ο ΑΡΗΣ στο αποψινό ντέρμπι. Ο Σούλης Παπαδόπουλος αντιμετώπισε προβλήματα κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, είδε όμως τους Αγκάνθο, Καμινιώτη και Τσουμάνη να προπονούνται κανονικά και να δηλώνουν “παρών” για το ματς με τον ΠΑΟΚ. Αντίθετα, εκτός αποστολής έμεινε ο τραυματίας Πουλίδο και οι τιμωρημένοι Μπακασέτας, Μπουγαΐδης.

**Λιγότερα είναι τα προβλήματα για τον Γιώργο Γεωργιάδη στον ΠΑΟΚ. Ο τεχνικός του Δικεφάλου δεν μπορεί να υπολογίζει τους τραυματίες Λάζαρ, Λίνο και Μαντούρο, ενώ αντίθετα στην αποστολή επέστρεψε ο Νίνης

*** Όσον αφορά την προϊστορία μεταξύ των δύο ομάδων με γηπεδούχο τον ΑΡΗ, οι “κίτρινοι” έχουν 19 νίκες έναντι 12 του ΠΑΟΚ, ενώ 22 φορές έχουν αναδειχθεί ισόπαλοι.

Τελευταία εντός έδρας νίκη του ΑΡΗ ήταν τη σεζόν 2009-2010 με 3-2, για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ, ενώ ο Δικέφαλος έχει να φύγει νικητής από το “Κλεάνθης Βικελίδης”, από τη σεζόν 2004-2005 με σκορ 1-3.

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Βοηθοί:  Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς) Γιώργος Κάλφογλου (Θεσπρωτίας)

4ος:  Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ (Παπαδόπουλος): Διούδης, Κύργιας, Γιαννίτσης, Βανγκέλι, Τσουμάνης, Οικονομόπουλος, Καμινιώτης, Σουνάς, Τάτος, Μανιάς, Αγκάνθο

ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Πέρεθ, Στοχ, Βίτορ, Κάτσε, Κατσουράνης, Ινσαουράλδε, Αθανασιάδης, Νάτχο

Οι πάγκοι των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Γουναρίδης. Καραγούνης, Τσιάρας, Αγγελούδης, Νταμαρλής, Ηρακλής, Καραγιάννης

ΠΑΟΚ: Γκσπούρνινγκ, Γεωργιάδης, Βούκιτς, Σαλπιγγίδης, Χούσεν, Κίτσιου, Νίνης